Uhorka (Cucumis sativus) patrí medzi najrozšírenejšie druhy zeleniny, hoci jej úspešné pestovanie závisí od mnohých činiteľov, najmä od dostatku tepla počas vegetačného obdobia. Pre osviežujúce účinky čerstvých či konzervovaných uhoriek sú jej plody veľmi obľúbené. Obsahujú však veľa vody a veľmi málo vitamínu C a minerálnych látok, v dužine dokonca oveľa menej ako v šupke.
Uhorky sú veľmi náročné na teplo, rastliny citlivo reagujú na teplotné výkyvy alebo dokonca na ochladenie. Vyžadujú si výhrevné a zásadité pôdy s veľkou zásobou humusu a živín. Veľmi dobre im pomáha priame hnojenie maštaľným hnojom. Pozemok, na ktorom pestujeme uhorky, by mal byť čo najviac osvetlený slnkom a chránený proti vetrom.
Uhorky pestujeme z priamej sejby, prípadne z predpestovaných priesad. Z priamej sejby sú rastliny odolnejšie proti menej priaznivým klimatickým podmienkam, ale za chladného a daždivého počasia horšie vzchádzajú, ba často semená vôbec nevyklíčia. Spravidla priesady uhoriek predpestúvame, potom môžeme skôr zberať úrodu. Pretože rodivosť sa zvyšuje starobou osiva a rastliny pochádzajúce z mladšieho osiva menej rodia, treba vysievať staršie osivo (3 až 4-ročné). Na rozdiel od iných druhov zeleniny je preto výhodné kupovať semeno uhoriek do zásoby, t. j. aspoň s dvojročným predstihom.
Do voľnej pôdy vysievame uhorky v druhej polovici mája, najlepšie do riadkov vzdialených od seba 0,80 až 1 m. Pri nakladačkách môžu byť riadky užšie, a to 0,60 až 0,80 m. Po dĺžke záhona vyhĺbime brázdu asi 0,30 m širokú a 0,20 m hlbokú, ktorú naplníme odležaným maštaľným hnojom alebo dobrým kompostom. Brázdy potom znova zahrnieme zeminou. Na vzniknuté kopčeky plytko vysievame semeno, najlepšie naklíčené alebo napučané. Dovtedy, kým uhorky narastú a zakryjú celú plochu záhona, môžeme priestor medzi uhorkami využiť na pestovanie kalerábov alebo šalátu.
Ak chceme predpestovať priesady, sejeme uhorky v druhej polovici apríla, najlepšie priamo do malých črepníkov alebo zakoreňovačov, ktoré ponecháme v skleníku alebo parenisku, aby boli v teple. Asi za 3 až 4 týždne môžeme otužené rastliny vysádzať do voľnej pôdy na pripravený záhon alebo do pareniska, ktoré sa uvoľnilo po zbere šalátu.
Rýchliť uhorky v teplom parenisku môžeme od polovice apríla, keď z pareniska vyberáme predpestované priesady skorých hlúbovín a vysádzame ich na trvalé stanovište. Rýchlenie uhoriek v tomto prípade bude úspešné, ak v parenisku dosiahneme teploty aspoň 18 °C. Pod jedno pareniskové okno vysádzame asi 3 priesady. Pri sadení majú mať priesady aspoň 5 pravých lístkov a vrchol im zaštipneme. Sadíme ich plytko, aby sa rastlinky mohli lepšie zakoreniť. Uhorky v parenisku zalievame vlažnou alebo odstátou vodou. Medzi vyrastenými rastlinami uhoriek nesmieme pôdu hlbšie kypriť, pretože uhorky sa plytko zakoreňujú. Za slnečného počasia parenisko zatieňujeme a vetráme.
Uhorky môžeme úspešne pestovať v chránenom a vlhkom prostredí fóliovníkov, ktoré si mnohí záhradkári budujú. Vo fóliovníkoch pestujeme skleníkové kultivary uhoriek najčastejšie na prízemných záhonoch, dobre vyhnojených maštaľným hnojom alebo aspoň kompostom. Priesady uhoriek predpestujeme zaužívaným spôsobom, sejbou do malých črepníkov. Aby sme získali pevné rastliny, presádzame ich ešte raz do väčších črepníkov s priemerom asi 0,10 až 0,12 m. Na zvýšenie odolnosti skleníkových uhoriek proti hubovým chorobám vrúbľujú niektorí pestovatelia mladé semenáčiky uhoriek na priesady tekvice figolistej. Predpestované priesady, dostatočne prekorenené, vysádzame vo vzdialenosti asi 0,60 až 0,80 m, najlepšie do vyvýšených hromád preosiateho kompostu.
V priaznivých podmienkach priesady uhoriek rýchle vyrastú. Každú rastlinu postupne vyväzujeme pomocou špagátu na konštrukciu z latiek alebo na vodorovne natiahnutý drôt vo výške asi 1,80 m nad úrovňou záhona. Špagát na stonky uväzujeme veľmi opatrne, najlepšie v mieste nad klíčnymi lístkami. Uväzok musí byť dostatočne voľný, aby sa pri raste stonky nezarezával, voľný necháme aj špagát, po ktorom rastliny vedieme k nosnému drôtu.
Keď hlavné výhonky prerastú nosný drôt, skrátime ich za 2. listom nad drôtom. Asi do výšky 0,60 m odstraňujeme všetky bočné výhonky na hlavnej stonke, až potom ponechávame za každým listom 1 plod. Nad nosnými drôtmi medzitým z pazúch dvoch listov vyrastú aspoň dva výhonky, ktoré necháme splývať postupne až na zem, potom ich znova skrátime vo výške asi 0,60 m nad povrchom pôdy. Na týchto visiacich výhonkoch ponechávame neskoršie znova za každým listom jeden plod. Táto dáždniková metóda môže však mať celý rad modifikácií, podobne aj spôsoby rezu. V druhej polovici rastového obdobia predovšet- kým odstraňujeme prebytočné výhonky a najmä časti rastlín napadnuté virózami alebo hubovými chorobami. Okrem pravidelného rezu udržiavame v skleníku rovnomernú vlhkosť a teplotu, najlepšie od 20 do 40 °C. Odstraňujeme aj odkvitnuté tyčinkové kvety, ktoré vo vlhkom prostredí zahnívajú a infikujú sa hubovými chorobami z okolia.
Vo voľnej pôde na záhonoch ošetrujeme uhorky tiež veľmi starostlivo. Pravidelne a výdatne ich zalievame, v horúcich letných dňoch radšej v ranných hodinách. Ak nemôžeme zalievať pravidelne, nezalievame ich okrem krátkeho obdobia po vysadení vôbec. Okopávame a plečkujeme ich plytko, väčší význam má mierne prihrnutie rastlín pôdou. Veľmi dôležité je prihnojovanie priemyselnými hnojivami počas rastu, napríklad liadkom amónnym s vápencom v množstve asi 22 g na 1 m².
Uhorky z voľnej pôdy zberáme asi od polovice júla do polovice septembra postupne tak, ako dozrievajú. Najmä uhorky nakladačky nesmieme nechávať na rastlinách prezrievať. Prerastené plody vytvárajú semená a vyčerpávajú rastliny, ktoré prestanú zakladať nové plody. Nakladačky zberáme zo začiatku každodenne, neskoršie raz za 2 až 3 dni.