Ako pestovať kapustu

Kapusta hlávková (Brassica oleracea var. capitata) patrí medzi najobľúbenejší a najrozšírenejší druh zeleniny. Používa sa na priamy konzum v čerstvom stave, alebo sa konzervuje mliečnym kvasením, prípadne sterilizáciou. Obsahuje vitamín C, B1, provitamín A (karotén) a celý rad minerálnych látok, najmä draslík a síru. Šťava zo surovej a kvasenej kapusty má priaznivé účinky na črevnú mikroflóru svojimi antibioticky pôsobiacimi látkami.

 

Kapusta potrebuje vlhkejšie polohy, preto sa darí aj vo vyššie položených oblastiach. Je náročná na dostatočnú zásobu živín v pôdach obsahujúcich vápnik, kyslé pôdy neznáša. Podľa dĺžky vegetačného obdobia, ktoré trvá 110 až 210 dní, poznáme kapustu skorú, poloskorú, poloneskorú a neskorú. Kapustu pestujeme väčšinou z predpestovaných priesad, prípadne môžeme ju aj priamo vysiať do voľnej pôdy (nie však skoré kultivary).

 

Skoré kultivary pre úrody koncom mája a v júni vysievame v polovici februára do teplého pareniska alebo do skleníka. Poloskoré kultivary sejeme do pareniska v marci, poloneskoré a neskoré v druhej polovici apríla alebo začiatkom mája. Kým priesady skorých kultivarov si vyžadujú pri presádzaní dostatok priestoru a treba ich vysádzať do väčších črepníkov, neskoršie kultivary neprepichujeme vôbec, najmä ak ich vysievame riedko.

 

Kapustu sadíme podľa veľkosti koreňového obalu vysadzovacím kolíkom, lopatkou alebo motyčkou. Rastliny sadíme vždy dostatočne hlboko, t. j. až po srdiečko, a to na vzdialenosť 0,50 m od seba. Kapusta je odolnejšia proti nízkym teplotám viac ako napr. kaleráb, preto skoré kultivary vysádzame už začiatkom apríla. Keď sa rastliny zakorenia, prihnojíme ich zriedenou močovkou v pomere 1: 10 alebo liadkom amónnym s vápencom v dávke 30 g na štvorcový meter, a to najlepšie pred dažďom alebo zalievaním. Skorá kapusta je náročná na zalievanie najmä krátko pred zavinovaním hlávok. Niekoľkokrát počas vegetácie kapustu v riadkoch okopeme, vhodné je zeminu vždy prihrnúť k rastlinám.

 

Skoré a poloskoré kultivary kapusty zberáme postupne podľa potreby, najlepšie s niekoľkými krycími listami, aby sa hlávky nepotlačili. Jesenné kultivary vyberáme aj s koreňmi a uskladňujeme ich v pivnici alebo vo vyvezenom parenisku, pričom odstránime okrajové listy.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *