December v záhradke

December v záhradke

Pestovanie v domácnosti

CIBUĽA

Môže nahradiť pažítku. Vňať si dopestujeme výsevom semien do pripravenej nádoby. Sejeme husto na povrch pôdy a osivo zasypeme asi 2 centimetrovou vrstvou zeminy. Zalejeme vodou, potom povrch prikryjeme ľahkým papierom. Po objavení klíčkov sa papier odstráni. Mladá hustá cibuľová vňať sa strihá a konzumuje.

KÔPOR

Poskytuje jemnú voňavú vňať. Postup je podobný ako pri cibuli. Semienka sa vysejú, zasypú asi centimetrovou vrstvou zeminy, ktorú mierne pritlačíme, prikryjeme papierom a čakáme, kým rastlinky vzídu. Kôpor sa nechá rásť asi do výšky 10 centimetrov, potom sa vňať strihá.

PAŽÍTKA

Nemala by chýbať v čerstvom stave ani v zimnom období. Pred príchodom mrazov treba vykopať zo záhonu trsy pažítky. Skrátime nadzemnú časť’ asi na výšku 5 centimetrov. Na dno kvetináča nasypeme vrstvu štrku a kvalitnú zeminu, do ktorej zasadíme trs pažítky.     V jednom trse by malo byť aspoň dvadsať rastlín. Mierne zalejeme vodou a po čase vyrastú nové výhonky, ktoré sú vhodné na konzumovanie.

PETRŽLEN

Pestujeme v byte pre čerstvú vňať. Na to poslúži petržlen koreňový, listový alebo kučeravý zo záhonu záhradky. Zasadíme ich do vybranej a pripravenej nádoby podobne ako pri pažítke. Pre petržlen koreňový, treba mať hlbší kvetináč, aby mal koreň dostatok miesta. Pred vysadením z koreňa opatrne odkrútime vňať. Takto sa podporí rast nových výhonkov. Petržleny môžeme mať v byte aj z výsevu semien priamo do nádob a striháme mladé listy.

ŽERUCHA SIATA

Môže sa rýchliť v každej miestnosti, kde je dostatok svetla a kde sa teplota pohybuje v rozpätí 10 až 24 °C. Rýchli sa v debničkách, miskách a tanieroch, ktoré sa umiestnia na oknách, verandách a podobne. Osivo sa husto vysieva do vlhkého substrátu. Za 7 až 10 dní po vzídení rastliny dosahujú výšku 8 až 10 centimetrov a sú vhodné na zber. Vňať striháme nožničkami a spotrebujeme v surovom stave.

BAZALKA

Patrí medzi veľmi často používané bylinky. Na zimu treba skrátiť nadzemnú časť rastliny, vybrať zo záhonu záhradky a presadiť do kvetináča. Postupne sa oberajú voňavé listy na používanie v kuchyni.

MAJORÁN ZÁHRADNÝ

V byte sa najlepšie pestuje, ak sa presadí do črepníka primeraný trs zo záhrady. Vňať sa skráti a rastliny vyháňajú nové voňavé výhonky. Do nádob sa môžu sadiť aj dopredu vypestované a zosilnené priesady. Majorán má veľmi drobné semená a drobné sú aj vchádzajúce rastliny. Preto sa neodporúča pestovanie z priamej sejby do črepníkov.

MATERINA DÚŠKA TYMIÁN

Je viacročná rastlina. Na zimu je výhodné sadiť mladé priesady, ktoré sa v črepníku rozkonária. Pridáva sa do mäsových vývarov, polievok, omáčok ale naviac sa hodí na dusené mäso.