Pracovné náradie

1Záhradnícke nožnice

Dávame prednosť nožniciam s dvoma naostrenými čeľusťami z ľahkého kovu, lebo zanechávajú menej potlačení. Ich stvrdené čepele z pochrómovanej ocele možno po poškodení ľahko vymeniť.  Rukoväte sú väčšinou potiahnuté  látkou a aj v zime sa príjemne držia v ruke.

2 Pákové nožnice na konáre, kríkové nožnice

Ide o záhradnícke nožnice s mimoriadne dlhými rukoväťami. Poslúžia nám ako predĺžená ruka na presvetľovanie kríkov bobuľovín alebo na prestríhanie horných častí zákrpkov zo zeme. Viac typov má aj posilňovač stlačenia, takže konár s nimi prestrihneme ľahšie.

3 Rámová pílka s prestaviteľným listom

Pri odrezávaní hrubých konárov nahradí nožnice. List pílky by sa mal dať prestaviť napínacou páčkou a kolieskom do ľubovoľnej  polohy, aby ste mohli rezať aj konáre, ktoré sú blízko pri sebe. Napínaciu páčku  treba povoliť v tom prípade, ak pílku dlhší čas nepoužívame.

4 Húsenik, nožnice na konáre s lankom

Používajú sa na prerezávanie vysokých stromov, pri ktorom sa majú zo zeme odstrániť malé a stredné hrubé konáre. Rez vo veľkých výškach  väčšinou nebýva celkom presný.

5 Ťažná pílka s rovným ostrím

Tento typ sa vyrába s rôzne dlhým listom. Ide o ťažné pílky, to znamená, že režú len pri pohybe smerom na telo. Tieto pílky sa s obľubou používajú na prerezávanie  vretien. Konáre, ktoré sú nasadené vodorovne môžeme ľahko odstrániť pílkou so širším listom.

6 Žabka

Tento zahnutý zatvárací nôž nám v záhrade poslúži ako univerzálny nástroj využiteľný  pri mnohých drobných prácach. Odrezávajú sa ním choré miesta na konároch ovocných drevín alebo začisťujú rozstrapkané okraje rán stromov.