Zmladzovanie starých kríkov

Ak prerezávame krík každoročne, zmladzovanie opadáva. Veľa majiteľov záhrad si však netrúfa odstrániť staré konáre z kríkov rezom. Počas viacerých rokov sa tak v kríku zhromaždí veľké množstvo základných konárov. Ich bočné výhonky majú malé nerovnomerné dozrievajúce a slabo aromatické plody. Prestarnutý krík ( pozri foto, čierna ríbezľa) by sme nemali zmladiť radikálne v jednom roku. Rez si radšej rozložíme do troch rokov. Pri každom reze na jar musíme dodržiavať tieto kroky: 1. odstrániť staré hlavné konáre, 2. odstrániť slabé jednoročné výhonky a 3.presvetliť dvojročné a trojročné hlavné výhonky, ktoré budú mať plody.

1 Odstránime staré hlavné konáre Krík ktorý nebol dlhé roky orezaný, má asi 20-30 hlavných výhonkov vyrastajúcich priamo zo zeme. Zmladzovať začíname koncom zimy, a to tak, že tesne pri zemi odrežeme asi polovicu starých hlavných konárov. Odstraňujeme predovšetkým vodorovné a slabé výhonky.

2 Dôsledky rezu Do koruny sa dostane viac svetla. Bobule narastú väčšie a aromatickejšie. Z kríka vyrastie niekoľko nových letorastov priamo zo zeme. Začneme zmaldzovať.

3 Odstránime slabé jednoročné výhonky polovicu starých výhonkov odstránime zarovno so zemou. Nové hlavné konáre vznikajú zo štyroch najlepších. Všetky slabé a šikmo rastúce výhonky odrežeme. Dlhé rozkonárené hlavné výhonky zrežeme na niektorých nižšie postavených bočný výhon, to udrží tieto konáre vo vzpriamenejšej polohe, keď budú obsypané plodmi.

4 Pestujeme nové výhonky, ktoré vyrastajú zo zeme Krík ma teraz nerozkonárené výhonky rastúce zo zeme a staré hlavné konáre. Jednoročné výhonky (1) sa na budúci rok na jar rozkonária. Od koreňov zo zeme vyrastajú nové letorasty.

5 Presvetlíme rodivé konáre Necháme tri alebo štyri hlavné výhonky ( ostatné odstránime) (3). Nenecháme aj najlepšie tri-štyri letorasty (1). Staré a dvojročné hlavné konáre, ktoré majú plody (2), v prípade potreby na konci ľahko skrátime. Prehustený bočný obrast skracujeme na čapík.

6 Ďalší postup pri jazere Tieto tri kroky ( krok 1,3,5) sa v prípade kríkov druhého ovocia opakujú každoročne. Dokonalý krík má teraz tretinu jednoročných nerozkonárených výhonkov, tretinu dvojročných rozkonárených hlavných výhonkov a tretinu trojročných hlavných konárov z jednoročným bočným obrastom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *