Ako odrezať staré konáre

Každý konár má na základe konárový krúžok. Ten má veľa kambia, ktoré vytvára pletivo zaplňujúce rany.Tie sa po niekoľkých rokoch uzavrú a zahoja (pozri foto). Konárový krúžok slúži na ochranu stromu a pri reze sa musí zachovať. Rezné rany nie sú sterilné, preto môžu plochy obnaženého dreva ihneď obsadiť huby a baktérie. Ak však zatrieme rany niektorým z prostriedkov na hojenie rán, môžeme v nich uzatvoriť živné choroboplodné zárodky drevo potom zahníva. Pokusy ukázali, že drevo zahníva pri ošetrených ranách , preto sa už neodporúča zatieranie prostriedkami na hojenie.

1 List pílky nasadíme šikmo

Na odrezanie hrubého konára použijeme rámovú pílku s predstaviteľným listom. List nastavíme podľa postavenia konárom tak, aby zostal nepoškodený konárový krúžok medzi konárom.

2.Začíname rezať oddola nahor

Konár sa nesmie pri zrezávaní vylomiť pod vlastnou hmotnosťou, ani sa nemá natrhnúť kôra. najskôr ju nadrežeme odspodku asi do tretiny.

3. Dorežeme zvrchu

Potom konár režeme zvrchu. Vzhľadom k spodnému rezu pílku trocha odsadíme. Vyvarujeme sa rezaniu v mraze.

4. Odrezanie kýpťa

Zostávajúci kýpeť sa celkom odreže. Šikmým nasadením pílky sa ušetrí konárový krúžok strom chráni a obsahuje veľa kambia.

5.Ošetrenie rany

Okraje rany po pílke začistíme žabkou, aby boli zvonka hladké. Na okraji rany leží tesne pod kôrou kambium. Je to vrstva buniek, ktoré sa Ďalej delia, kým rana zarastie.

6. Zatretie okraja rany

Po reze pílkou sa odkryje kambium. Vonkajší okraj rany potrieme prostriedkom na hojenie rán, čím ochránime otvorený okraj kambia pred vysychaním. Vnútornú plochu dreva necháme neošetrenú.