Mladé kríky bobuľovín

Pravidelným rezom môžeme kríkom dobrého ovocia veľmi zlepšiť v´kvalitu a veľkosť plodov, vyrastú a po 4-5 rokoch majú 10-12 hlavných výhonkov rôzneho veku. Oproti stromom majú tú prednosť, že sa dajú ľahko zmladiť zrezaním celého kríka celkom nad zemou a vypestovaním nových výhonkov. Kríky vysádzame tak hlboko, aby výhonky zakrývala asi 5 cm vysoká vrstva pôdy. Červené a biele ríbezle a egreše rodia na dvojročnom dreve, teda na kratších bočných výhonkoch ( obraste) hlavných (dlhých) výhonkov. Bočné výhonky obnovujeme každoročne rezom, hlavné konáre po 3-4 rokoch.

1 Rez po výsadbe Hneď po vysadení odrežeme celkom pri povrchu pôdy všetky vodorovné alebo slabé výhonky, ktoré vyrastajú priamo zo zeme. Necháme 4-5 hlavných výhonkov a skrátime ich o tretinu až polovicu.

2 Po reze pri výsadbe Zostávajúce konáre vyženú podľa zákonitosti rastu. Zhora nadol budú bočné výhonky čoraz vodorovnejšie a kratšie. Okrem toho vypučia nové nerozkonárené dlhé výhonky priamo nad zemou.

3 Rez v prvom roku Odrežeme slabé nové letorasty (1A). Dva-tri najsilnejšie predstavujú nové hlavné výhonky (1B). Nerežeme ich. Na dvojročných hlavných konároch (2) odrežeme všetky bočné výhonky až do výšky kolien.

4 Dôsledky rezu Dvojročné výhonky (2) budú mať nasledujúci rok na jar na bočnom obraste kvety a neskôr aj plody. Jednoročné výhonky vytvoria bočný obrast (1) v ďalšom roku. Zo zeme vyrastajú nové letorasty.

5 Spätný rez v druhom roku V treťom roku na jar odstránime slabé letorasty rastúce priamo zo zeme. Prehustený rozkonárený obrast presvetlíme, pričom celkom odrežeme niektoré bočné výhonky. Všetky bočné výhonky odstraňujeme až do výšky kolien.

6 Výsledok rezu Krík dosiahol požadovanú veľkosť s 10-12 hlavnými výhonkami. V ideálnom prípade je tretina hlavných konárov jednoročných, tretina dvojročných a tretina trojročných. Toto rozdelenie podľa veku by sa malo v nasledujúcich rokoch rezom zachovávať.

7 Rez na čapík Prehustený rodivý obrast režeme na čapík (A). Nerezané bočné výhonky budú rodiť plody v tomto roku a na čapík ich zrežeme na jar budúceho roku. Takto treba každoročné obmieňať rodivé a novodorastajúce výhonky pozdĺž hlavných konárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *